Osvědčilo se nám

Neberte si korálky jako rukodílo do přírody, ani na deku ne, nikdo je z té trávy nevysbírá.

Více...

Nejlepší hry

  1. Kolotoč
         
  2. Pejskové do boudiček
         
  3. Pane za mnou, pane proti mně
         
  4. Filmové ateliéry
         
  5. Vybíjená
         

Stromy pro zvířátka

Čas přípravy
30 minut
Čas realizace
2 hodiny
Místo
venku
Roční období
zima
Počet účastníků
žádný
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
17. 10. 2014
Upraveno
15. 2. 2018
Věková kategorie
9 let - 11 let
Náročnost na materiál
Žádná
Výchovný program
Putování se psem
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence občanská
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: pracovní a občanská.
Podílí se na ochraně přírody, na přikrmování zvířat v zimním období.

Motivace

Vánoce jsou svátky obdarovávání našich blízkých. Naši nadílku jistě přivítají i živočichové žijící ve volné přírodě.

Potřeby

Seno, tvrdé pečivo, kaštany, žaludy, jablka, mrkev, zelí, zrní…… provázek na připevnění.
K tomuto metodickému listu není žádný pracovní list.

Provedení

Vedoucí se předem domluví s dětmi na aktivitě, která bude probíhat v zimní přírodě. Je vhodné využít období, kdy je již napadaný sníh (předvánoční čas – motivace a navíc můžeme sledovat i stopy zvířat). Vedoucí si s dětmi povypráví o tom, co všechno je možné pro zvířata připravit – vhodné krmení pro některé druhy zvířat (zajíce, srnčí, bažanty…) a proč je tato aktivita potřebná. „Mají všechna zvířata dost krmení v tuto dobu? Proč tomu tak je? Jak jim můžeme pomoci?“ apod. Na další schůzku si děti přinesou z domu připravené „dobroty“, samotné strojení stromku může probíhat buď jako samostatná akce nebo v rámci víkendového pobytu. Vedoucí nebo instruktor předem vytipují vhodný stromek, keř, skupinu keřů či menších stromů. Spolu s dětmi pak přinesené krmivo rozvěsí na nižší větve, nasypou pod stromy a keře na hromádky (je dobré udělat jakási hnízda ze sena či slámy a do nich nasypat zrní, kaštany, žaludy). Krmivo si můžeme nasbírat průběžně na podzimních výpravách (např. zralé květy slunečnice, jablka, šišky i se semeny…). Po nějakém čase se můžeme s dětmi vypravit svůj stromek zkontrolovat a pokusit se číst ve stopách, kdo se na naši hostinu dostavil. Případně se můžeme pokusit některé stopy zvířat odlít ze sádry i ve sněhu.
Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Pomoc, Příroda.

Pozor na

Nezapomeňte dětem připomenout vhodné oblečení a obutí pro tuto aktivitu. Můžeme také vyrobit závěsná krmítka pro ptáky (viz ML P7) a přivěsit je na náš stromeček pro zvířata.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky.