Kuchaři
Čas přípravy
45 minut
Čas realizace
2 hodiny
Místo
místnost, klubovna
Roční období
celý rok
Počet účastníků
žádný
Hodnocení
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
17. 10. 2014
Upraveno
15. 2. 2018
Věková kategorie
10 let
Náročnost na materiál
Žádná
Výchovný program
Putování se psem
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence sociální a personální
Kompetence pracovní
Kompetence pracovní
Cíle
Rozvoj těchto kompetencí: sociální a personální, pracovní.
Sestaví jídelníček zdravé stravy. Připraví občerstvení ze zdravé výživy. Snaží se ovlivnit svůj jídelníček – zdravá strava.
Sestaví jídelníček zdravé stravy. Připraví občerstvení ze zdravé výživy. Snaží se ovlivnit svůj jídelníček – zdravá strava.
Motivace
Každý z nás se stravuje různými způsoby. Někdo vyhledává zdravou stravu – hodně ovoce a zeleniny. Jiný má rád smažená jídla, sladkosti – stravuje se především ve fast foodech. Je velmi důležité, abychom se naučili stravovat pravidelně a hlavně zdravě. Výsledek stravování nepoznají děti hned, v dětském období, ale až budou starší. Mohou se dostavit zdravotní problémy a také obezita.
Jak těmto věcem předejít? To si povíme a hlavně ukážeme a vyzkoušíme.
Jak těmto věcem předejít? To si povíme a hlavně ukážeme a vyzkoušíme.
Potřeby
Obrázky zdravé a méně zdravé stravy, jídelníček, kuchařky zdravé stravy, potraviny potřebné k výrobě zdravé stravy – pomazánky.
Tento metodický list nemá k dispozici žádný pracovní list.
Tento metodický list nemá k dispozici žádný pracovní list.
Provedení
Vedoucí děti motivuje na dané téma zdravé výživy viz „motivace“. Může vycházet z pracovních materiálů nižší věkové kategorie, která vytvářela archy zdravé a méně zdravé stravy. Připraví si obrázky zdravých a nezdravých potravin. Po diskusi si každý z přítomných dětí napíše, sám pro sebe, seznam jídel (jídelníček) včerejšího dne. Po uplynutí doby, kterou budou mít děti k vypracování tohoto listu, se bude vedoucí ptát, zda se jedná o jídelníček zdravé stravy, nebo zda převládá strava nezdravá. Důraz také klade na pravidelnost a režim stravování (svačiny, pitný režim…). Děti podle zájmu povídají o svém jídelníčku. Po rozboru a povídání si o jídelníčku si vedoucí rozdělí děti do skupinek a každá skupinka se pokusí sestavit vzor jídelníčku na oddílovou víkendovou výpravu. Návrh bude vycházet z poznatků o zdravém stravování. Jídelníčky si společně rozeberou a vyberou nejlépe sestavený jídelníček, který skutečně v praxi ověří, tzn. budou se podle něho stravovat na společné akci. K sestavování jídelníčku je nutné mít k dispozici různé druhy kuchařek pro zdravou výživu. Tyto kuchařky lze vypůjčit v knihovnách nebo některé děti je mají doma a mohou je přinést. Vedoucí nakoupí potraviny a podle receptu, který si děti musí vyhledat na základě dostupných surovin, připraví občerstvení – chlebíčky s pomazánkou. Děti si nejdříve prohlédnou připravené suroviny a podle sortimentu si vyhledají v kuchařce příslušný recept. Podle něho připravují danou pomazánku. Vedoucí pouze metodicky vede, nechává děti rozhodovat samostatně. Pokud dělba práce nebude odpovídat bezpečnosti, musí vedoucí vstoupit do jejich samostatné činnosti a dětem pomoci. Při přípravě stravy neopomeňte na stolování a estetický vzhled tabule.
Tato aktivita přibližuje Ideál Pionýra: Poznání a Paměť.
Tato aktivita přibližuje Ideál Pionýra: Poznání a Paměť.
Pozor na
bezpečnost s ostrými nástroji (nůž, struhadlo…). V případě použití mixéru mějte na paměti, že s tímto přístrojem pracuje pouze vedoucí!
Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi
Dětem s nerozvinutou jemnou motorikou je nutné věnovat větší pozor při manipulaci s ostrými předměty. Při vyhledávání receptů – orientaci v textu kuchařek je nezbytné pomáhat při čtení dětem s dyslexií (čtenářská gramotnost neodpovídá věku dítěte). Dětem s poruchou autistického spektra je třeba nabízet obrázkovou kuchařku. U textů může dojít z jejich strany k nepochopení.