Cíle
Rozvoj těchto kompetencí: sociální a personální, pracovní.
Sestaví jídelníček zdravé stravy. Připraví občerstvení ze zdravé výživy. Snaží se ovlivnit svůj jídelníček – zdravá strava.
Sestaví jídelníček zdravé stravy. Připraví občerstvení ze zdravé výživy. Snaží se ovlivnit svůj jídelníček – zdravá strava.
Motivace
Každý z nás se stravuje různými způsoby. Někdo vyhledává zdravou stravu – hodně ovoce a zeleniny. Jiný má rád smažená jídla, sladkosti – stravuje se především ve fast foodech. Je velmi důležité, abychom se naučili stravovat pravidelně a hlavně zdravě. Výsledek stravování nepoznají děti hned, v dětském období, ale až budou starší. Mohou se dostavit zdravotní problémy a také obezita.
Jak těmto věcem předejít? To si povíme a hlavně ukážeme a vyzkoušíme.
Jak těmto věcem předejít? To si povíme a hlavně ukážeme a vyzkoušíme.
Potřeby
Obrázky zdravé a méně zdravé stravy, jídelníček, kuchařky zdravé stravy, potraviny potřebné k výrobě zdravé stravy – pomazánky.
Tento metodický list nemá k dispozici žádný pracovní list.
Tento metodický list nemá k dispozici žádný pracovní list.
Provedení
Vedoucí děti motivuje na dané téma zdravé výživy viz „motivace“. Může vycházet z pracovních materiálů nižší věkové kategorie, která vytvářela archy zdravé a méně zdravé stravy. Připraví si obrázky zdravých a nezdravých potravin. Po diskusi si každý z přítomných dětí napíše, sám pro sebe, seznam jídel (jídelníček) včerejšího dne. Po uplynutí doby, kterou budou mít děti k vypracování tohoto listu, se bude vedoucí ptát, zda se jedná o jídelníček zdravé stravy, nebo zda převládá strava nezdravá. Důraz také klade na pravidelnost a režim stravování (svačiny, pitný režim…). Děti podle zájmu povídají o svém jídelníčku. Po rozboru a povídání si o jídelníčku si vedoucí rozdělí děti do skupinek a každá skupinka se pokusí sestavit vzor jídelníčku na oddílovou víkendovou výpravu. Návrh bude vycházet z poznatků o zdravém stravování. Jídelníčky si společně rozeberou a vyberou nejlépe sestavený jídelníček, který skutečně v praxi ověří, tzn. budou se podle něho stravovat na společné akci. K sestavování jídelníčku je nutné mít k dispozici různé druhy kuchařek pro zdravou výživu. Tyto kuchařky lze vypůjčit v knihovnách nebo některé děti je mají doma a mohou je přinést. Vedoucí nakoupí potraviny a podle receptu, který si děti musí vyhledat na základě dostupných surovin, připraví občerstvení – chlebíčky s pomazánkou. Děti si nejdříve prohlédnou připravené suroviny a podle sortimentu si vyhledají v kuchařce příslušný recept. Podle něho připravují danou pomazánku. Vedoucí pouze metodicky vede, nechává děti rozhodovat samostatně. Pokud dělba práce nebude odpovídat bezpečnosti, musí vedoucí vstoupit do jejich samostatné činnosti a dětem pomoci. Při přípravě stravy neopomeňte na stolování a estetický vzhled tabule.
Tato aktivita přibližuje Ideál Pionýra: Poznání a Paměť.
Tato aktivita přibližuje Ideál Pionýra: Poznání a Paměť.
Pozor na
bezpečnost s ostrými nástroji (nůž, struhadlo…). V případě použití mixéru mějte na paměti, že s tímto přístrojem pracuje pouze vedoucí!
Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi
Dětem s nerozvinutou jemnou motorikou je nutné věnovat větší pozor při manipulaci s ostrými předměty. Při vyhledávání receptů – orientaci v textu kuchařek je nezbytné pomáhat při čtení dětem s dyslexií (čtenářská gramotnost neodpovídá věku dítěte). Dětem s poruchou autistického spektra je třeba nabízet obrázkovou kuchařku. U textů může dojít z jejich strany k nepochopení.