Cíle
Rozvoj těchto kompetencí: občanská, sociální a personální, pracovní.
Zábava, odreagování, posílení odvahy, procvičení koordinace pohybu, reflexu, postřehu.
Zábava, odreagování, posílení odvahy, procvičení koordinace pohybu, reflexu, postřehu.
Motivace
Sport je pro mnohé mladé vítanou změnou v době, kdy musí „vysedávat“ ve škole dlouhé hodiny a poté doma většinou hodně času stráví u počítače. Pohyb sám o sobě patří ke zdravému životnímu stylu, který by měl být nedílnou součástí života, zejména v dnešní uspěchané době. Sportem je možno eliminovat u mladých stresové situace nebo také negativní ovlivňování jedinců partami. Sport poskytuje v mnoha oblastech možnost seberealizace. Diskutujte s mladými o jejich názoru na sport, zda jsou alespoň rekreačními sportovci a který sport je nejvíce baví a proč.
Potřeby
Vodní klouzačka (http://eshop.mojeterasa.cz/603-skluzavka-vodni.html), tři šátky, hadice s přívodem vody nebo kbelíky či jiné nádoby s vodou, tekuté mýdlo.
Provedení
Na rovnou travnatou plochu se rozloží klouzačka, která se stále během užívání skrápí vodou z hadice nebo z kbelíků. Je vhodné položit klouzačku na měkkou podložku (např. karimatky, staré deky apod.). Lépe to bude klouzat s použitím tekutého mýdla. Účastník aktivity se rozběhne a jakýmkoliv způsobem se sklouzne na konec klouzačky (po břiše, po zadku, po nohách…). Poté, co klouzání účastníci zvládají, lze aktivitu ztížit sbíráním šátků při klouzání, přičemž šátky jsou rozmístěné vedle klouzačky na zemi střídavě na levé, pravé a levé straně. Pro větší obtížnost lze určit předem způsob klouzání (po nohách, na břiše apod.).
Alternativy:
• bez sběru šátků, sjezd na čas • lze si vyrobit i vlastní klouzačku, pokud máte k dispozici příslušný materiál.
Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Poznání a Překonání.
Alternativy:
• bez sběru šátků, sjezd na čas • lze si vyrobit i vlastní klouzačku, pokud máte k dispozici příslušný materiál.
Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Poznání a Překonání.
Pozor na
• Náraz těla na mokrou klouzačku může být nebezpečný, proto je vhodné klouzačku podložit nějakým měkkým materiálem.
• Klouzačka uvedená v odkazu je délky 6 m, lze ji prodloužit např. pevnějším igelitem, ale je nutno zajistit skrápění vodou.
• Pro aktivitu lze využít i mírný kopeček v terénu ke sjezdu na klouzačce, ale je pak nutné upravit měkký dojezd.
• Dbát na bezpečnost – dalšího jezdce pustit na trasu až po opuštění klouzačky předchozím jezdcem.
• Skrápění klouzačky vodou před každým jezdcem, aby nedošlo ke spáleninám na kůži.
• Klouzačka uvedená v odkazu je délky 6 m, lze ji prodloužit např. pevnějším igelitem, ale je nutno zajistit skrápění vodou.
• Pro aktivitu lze využít i mírný kopeček v terénu ke sjezdu na klouzačce, ale je pak nutné upravit měkký dojezd.
• Dbát na bezpečnost – dalšího jezdce pustit na trasu až po opuštění klouzačky předchozím jezdcem.
• Skrápění klouzačky vodou před každým jezdcem, aby nedošlo ke spáleninám na kůži.
Nabídková legenda
Planeta Příroda – viz příběh v úvodu metodiky.
Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi
Zrakově postižení – záleží na typu postižení. Lehčí stupeň – dobře viditelné frisbee a označení hráčů (výrazné barvy). Těžší stupeň postižení – nevhodné.
Sluchově postižení – dát si pozor na to, aby účastník byl poblíž a měl možnost při vysvětlování odezírat ze rtů vedoucího, vysvětlování krok za krokem. Předložit zjednodušený návod v textové podobě. Při řešení střetu hráčů mluvit nahlas, srozumitelně, pomalu, výraznější gestikulace.
Pohybově postižení – záleží na typu postižení, možné zapojení jedince jako rozhodčího u zadních čar.
Mentálně postižení – srozumitelné vysvětlení hry v jednoduchých krátkých větách. Vhodná názorná ukázka.
Řečově postižení – bez omezení. Jen dát dostatečný prostor na komunikaci mezi hráči před hrou pro dohodnutí taktiky.
Obtížně vychovatelní – stanovit striktní hranice a pravidla při hře.
Jedinci se specifickými poruchami učení a chování – bez omezení.
Sluchově postižení – dát si pozor na to, aby účastník byl poblíž a měl možnost při vysvětlování odezírat ze rtů vedoucího, vysvětlování krok za krokem. Předložit zjednodušený návod v textové podobě. Při řešení střetu hráčů mluvit nahlas, srozumitelně, pomalu, výraznější gestikulace.
Pohybově postižení – záleží na typu postižení, možné zapojení jedince jako rozhodčího u zadních čar.
Mentálně postižení – srozumitelné vysvětlení hry v jednoduchých krátkých větách. Vhodná názorná ukázka.
Řečově postižení – bez omezení. Jen dát dostatečný prostor na komunikaci mezi hráči před hrou pro dohodnutí taktiky.
Obtížně vychovatelní – stanovit striktní hranice a pravidla při hře.
Jedinci se specifickými poruchami učení a chování – bez omezení.