Cíle
Rozvoj těchto kompetencí: ke komunikaci, sociální a personální.
Děti se učí prezentovat svůj názor, argumentovat, vyhodnocovat vlastní možnosti. Zkoušejí si, jaké je to organizovat aktivity pro ostatní.
Motivace
Také jste si někdy říkali, jaké je to, když vedoucí připravuje program schůzky? A proč zrovna vybral tuto hru? A čím to je, že někdy osvědčená hra nefunguje? A jaké je to, když mám někomu vysvětlit pravidla? Pojďte si vyzkoušet, jaké je to alespoň na chvíli být vedoucí…
Potřeby
Psací pomůcky, kartotéka her či knihy s hrami, následně pomůcky ke konkrétním hrám.
K tomuto metodickému listu není žádný pracovní list.
Provedení
Je nutné s pověřeným jednotlivcem zkonzultovat jeho přípravy na organizování akce. Při oddílové schůzce, při akci oddílu, při společné akci několika oddílů, na táboře apod. Děti vedeme k tomu, aby si vybíraly zpočátku krátké a jednodušší hry. Připravíme spolu s dětmi v rámci volné debaty či metodou brainstormingu nabídku možnosti drobných sportovních her a aktivit, vedeme je k promýšlení toho, pro jakou věkovou skupinu hry připravujeme. Zapisujeme nápady, podněcujeme děti k tomu, aby přemýšlely nad potřebnými pomůckami, prostorem. Domlouváme se o tom, kdo za co bude odpovídat (příprava materiálu, bodovacích tabulek, odměn apod.). Vedeme děti k tomu, aby si neznámé aktivity nanečisto vyzkoušely.
Použitá literatura: Encyklopedie her I., II., III., IV. díl, Miloš Zapletal.
Tyto aktivity přibližují Ideály Pionýra: Poznání a Pomoc.
Pozor na
Je nutné s pověřeným jednotlivcem zkonzultovat jeho přípravy na organizování akce.
Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi
Aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky.