Malované kamínky

Čas přípravy
20 minut
Čas realizace
30 minut - 1 hodina
Místo
místnost, klubovna, venku
Roční období
celý rok
Počet účastníků
žádný
Hodnocení
     
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
17. 10. 2014
Upraveno
15. 2. 2018
Věková kategorie
9 let - 11 let
Náročnost na materiál
Žádná
Výchovný program
Putování se psem
Pracovní listy
Ne
Klíčové kompetence
Kompetence občanská
Kompetence pracovní

Cíle

Rozvoj těchto kompetencí: pracovní, občanská.

Rozvoj trpělivosti a fantazie.

Motivace

Kdo by je neznal, slouží jako těžítko nebo prostě jen připomínají výpravu, tábor, či jiné oddílové chvilky. Malované kamínky. Dnes si ukážeme, že je můžeme vyrobit i jako „ amulet“, který můžeme nosit na krku nebo připnutý na tričku či bundě.

Potřeby

Ploché kamínky velikosti 1,5 max. 4 cm, vodu, temperové barvy, tenký kulatý štěteček, bezbarvý lak, nůžky, štětec na lak.
Na brože: jelenice nebo jemná kůže, malé spínací špendlíky, lepidlo Herkules.
Na přívěsek: vrtačka na provrtání dírky a vrták o průměru 2,5 mm, kůže na zavěšení. Pokud kamínek nelze provrtat, můžeme přilepit zezadu poutko z kůže na provlečení.
K tomuto metodickému listu není k dispozici žádný pracovní list.

Provedení

Kamínky si nasbíráme na výletě, na táboře. Malovat je můžeme i mnohem později, děti je mohou přinést do klubovny nebo si je dají do svého kufříku a vytáhnou je, až se budeme malování věnovat. Připomeneme si, odkud jsme kamínky přinesli, hledáme vhodné náměty na malování. Často nám kamínky tvarem něco připomínají a pak je barvami jen dotvoříme. Můžeme ale malovat amulety, pak je vhodné si o nich chvíli povídat. Existovaly už v pravěku, měly kouzelnou moc, chránily svého nositele. I takovýto kamínek můžeme dozdobit a pak jej třeba někomu darovat.
Když kamínky nasbíráme, dobře je očistíme a necháme je pořádně vyschnout. Pokud se k činnosti vracíme po delší době, máme je připraveny, pokud malujeme na výletě nebo táboře, musíme počítat s tím, že nějakou dobu budou schnout. Pokud vyrábíme přívěsek, provrtá vedoucí, je-li dostatečně zručný, el. vrtačkou dírku v horní části. A pak už začneme malovat. Pracujeme s dostatečně hustou barvou, aby překryla původní podklad. Pozor – nesmíme zapomenout nabarvit základní barvou i rubovou stranu. Jakmile barva zaschne, kamínky nalakujeme – aby se nelepily na podklad, zavěsíme je na podepřenou špejli nebo drát. Pokud chceme vyrobit brož, přilepíme k rubové straně obdélníčkem jelenice spínací špendlík. Stejně tak postupujeme při malování kamínku, který použijeme třeba jako těžítko na stůl. Tady ale neřešíme zavěšení či zapínání. Pro menší děti je malování těžítka či prostého ozdobného kamínku jednodušší.
Vhodnou pomůckou na posunování kamínků po pracovní ploše jsou párátka.
Variantní činnost: Výroba zvířátek z kamínků a moosgummi.
Kombinuje malování na kamínky s vystřihováním a dává poměrně široký prostor fantazii. Těla zvířátek jsou tvořena vystřiženým tvarem z moosgummi a kamínek tvoří buď krunýř (u želv či krabů) nebo základ těla (u pavouků, ryb, motýlů…) nebo krovky (u berušek, brouků…). Jako předlohu lze použít přiložené šablony, ty lze vyhledat na stránkách www.i-creative.cz. Dětem můžeme nechat i volnou ruku a nechat je vytvořit si vlastní. Pokud se činnosti nevěnujeme poblíž přírodě, kde si děti můžou kamínky dohledat v průběhu vyrábění, je zapotřebí si je nachystat předem.
Nachystáme si veškeré potřebné pomůcky a zkontrolujeme, zda jsou opravdu použitelné ( tupé nůžky či vyschlá lepidla a barvy). Pro lepší představu, co vyrábíme, uděláme před schůzkou jednu či dvě ukázky. Pokud tohle všechno máme, můžeme začít.
Nejprve si z výkresu vystřihneme šablonku námi zvoleného zvířátka. Tu položíme na moosgummu, obkreslíme ji a vystřihneme. Kamínek pomalujeme dle vlastních představ a nálady akrylovými barvami. Počkáme, až nám barva zcela zaschne, a poté ji přilepíme k vystřižené šablonce. Nakonec přilepíme zvířátku ještě pohyblivá očička a výrobek máme hotový. Pro lepší stálost barvy můžeme výrobky přelakovat bezbarvým lakem.
Po dokončení činnosti děti pečlivě uklidí své pracoviště a pak uděláme malou výstavu. Můžeme vybrat zdařilé výrobky a pokud budou děti chtít, přihlásíme je do soutěže Pionýrský Sedmikvítek do rukodělné části.
Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Pomoc a Překonání, je přípravou k zapojení do Pionýrského Sedmikvítku – rukodělné soutěže.

Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi

Aktivita umožňuje začlenění dětí do kolektivu a nevytváří bariéry pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Vedoucí musí dbát na individuální přístup k těmto dětem a respektovat obecná doporučení v úvodní části metodiky.