Jak se dá využít příroda
Environmentální
Kompetence k řešení problémů
Kompetence sociální a personální
Kompetence pracovní
Cíle
Rozvoj těchto kompetencí: k učení, k řešení problémů, sociální a personální, pracovní.
Prohloubení znalostí přírody.
Motivace
O přírodu se samozřejmě musíme starat, ale i ona nám má hodně co nabídnout. Chceš mít tričko obarvené přírodními barvami? Není to tak těžké, jak by se mohlo znát. Stačí jen znát ty správné přísady. A velmi podobné je to i s čajem. Ano, vyvařit v ešusu se dá téměř všechno, ale ne všechno se dá i vypít. Proto experimentujte, ochutnávejte a najděte ten nejlepší poměr mezi jednotlivými ingrediencemi. Ale pozor na jedovaté rostliny!!!
Potřeby
Viz dále.
K tomuto metodickému listu je k dispozici pracovní list P19A.
Provedení
Přírodní barvení
Čas přípravy: 5 minut
Čas realizace: 2—3 hodiny
Pomůcky: ešus, zápalky, voda a dvacet proužků látky pro každý oddíl
Každý oddíl dostane 20 proužků bílé látky a jejich úkolem je docílit přírodním barvením toho, aby co nejvíc proužků mělo jinou barvu. K dispozici jsou dětem přírodní materiály z okolí, případně mohou požádat o surovinu z kuchyně. Družstvo si musí nejen obstarat vhodné suroviny k barvení, ale také vhodný materiál na rozdělání ohně a jeho udržování. Také si musí vytvořit takové ohniště, na němž lze vařit. Každý dostane k dispozici krabičku s deseti zápalkami, vodu, ešus a proužky bílé látky. Pozor na místo, kde budou oddíly rozdělávat oheň, je nutné, aby s každým oddílem byl vedoucí nebo instruktor, který dohlédne na ohniště.
Poznámka: Odvary lze zesvětlit přidáním octa, trvanlivost obarvení lze podpořit použitím sody.
Čím lze barvit:
žlutooranžová – cibulové slupky, třezalka tečkovaná (až do červena), zrnková káva
světle žlutá – lipový květ, kmín, vnitřní strana jabloňové kůry
citronově žlutá – kopřivový kořen
červená – slupky červené cibule, ocet, červené zelí, maliny
růžová – šťáva z červené řepy, černý bez
fialová – borůvky, ostružiny
hnědá – dubová kůra, zelené slupky ořechů, silná turecká káva
modrá – olšová kůra a šištičky olše, jasanový kořen, květy stračky
zelená – mladé žito, kopřivové listy, špenát
Čaj svépomocí
Čas přípravy: 5 minut
Čas realizace: 1–1,5 hodiny
Potřeby: zápalky, ešusy, pitná voda
Úkolem každého družstva je uvařit čaj z toho, co najdou v lese – jehličí, borůvčí, maliní, listy břízy. Družstvo si musí nejen obstarat vhodné suroviny k barvení, ale také vhodný materiál na rozdělání ohně a jeho udržování. Také si musí vytvořit takové ohniště, na němž lze vařit. Každý dostane k dispozici krabičku s deseti zápalkami, pitnou vodu a ešus.
Je naprosto nezbytné, aby byl s každým družstvem vedoucí nebo instruktor, který dohlédne na ohniště. Také je vhodné nechat vždy vzorek toho, co který oddíl při vaření použil. Po dovaření se hodí i chutnost nápoje.
Z čeho se dá také vařit: malinové, ostružinové nebo jahodové listí, mladé borůvčí i s borůvkami, mateřídouška, vřes, máta, třezalka, květy divizny, podběl, černý bez (sušený ve stínu), šípkové plody – zvolené druhy smícháme ve stejném nebo různém poměru.
Poznámka: Více tipů, z čeho všeho se dá vařit, lze najít na přiloženém USB flash disku.
Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Příroda, Poznání, Přátelství a Překonání.
Pozor na
Je třeba dát velký pozor při rozdělávání ohně v přírodě! Pozor na jedované rostliny!
Moje poznámky:
Je vhodné s určitým časovým předstihem nechat děti vyhledat, čím vším se dá barvit nebo z čeho se dá uvařit čaj (např. pomocí tajenek, šifer, osmisměrek apod.).
Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi
Zejména u dětí hyperaktivních je nutné zajistit zvýšený dohled – pozor na opaření, drobné šarvátky a pošťuchování u ohně, vhodnější jsou spíš malé skupiny, aby každý měl co dělat.
Zejména u dětí hyperaktivních je nutné zajistit zvýšený dohled – pozor na opaření, drobné šarvátky a pošťuchování u ohně, vhodnější jsou spíš malé skupiny, aby každý měl co dělat.