Koťátko v komoře
Čas přípravy
30 minut
Čas realizace
1 hodina
Místo
místnost, klubovna
Roční období
celý rok
Počet účastníků
od 2
Hodnocení
Autor
Pionýr
Stav
Publikována
Vytvořeno
27. 8. 2014
Upraveno
15. 2. 2018
Věková kategorie
7 let
Náročnost na materiál
Žádná
Výchovný program
Mláďátka a Zvířátka
Pracovní listy
Ano
Klíčové kompetence
Kompetence k řešení problémů
Kompetence pracovní
Kompetence pracovní
Cíle
Rozvoj těchto kompetencí: k řešení problémů, pracovní.
Konkrétní cíl: Uvědomit si rozdíl mezi jednotlivými ročními obdobími, přiřadit k těmto obdobím vhodné sporty a zvolit pro dané sporty a roční období správné oblečení.
Konkrétní cíl: Uvědomit si rozdíl mezi jednotlivými ročními obdobími, přiřadit k těmto obdobím vhodné sporty a zvolit pro dané sporty a roční období správné oblečení.
Motivace
Děti touží po samostatnosti. Pro rozvoj jejich samostatnosti je vhodné naučit je rozlišovat, jaké oblečení je vhodné na léto a jaké na zimu.
Potřeby
Pastelky, oblečení a vybavení pro hru Může takhle jít?
Obrázky, případně skutečné vybavení pro letní a zimní sporty.
K tomuto metodickému listu jsou pracovní listy S3A, S3B.
Obrázky, případně skutečné vybavení pro letní a zimní sporty.
K tomuto metodickému listu jsou pracovní listy S3A, S3B.
Provedení
Po převyprávění úvodního příběhu „koťátko v komoře“ rozdejte dětem pracovní listy.
Pracovní list – Oblékni kluka
Úkoly:
1. Označ puntíkem to oblečení, které si kluk vezme v létě ven, když je teplo. Děti mohou vybarvit pouze to oblečení, které si kluk oblékne.
2. Do rámečku domaluj deštník a řekni, kdy ho můžeš použít.
Pracovní list – Oblékni holku
Úkoly:
1. Označ puntíkem to oblečení, které si holka vezme v zimě ven. Děti mohou vybarvit pouze to oblečení, které si holka oblékne.
2. Chybí na obrázku nějaké zimní oblečení? Do rámečku domaluj, co jí chybí.
Popovídejte si o zimním a letním oblečení. O nutnosti nosit v zimě čepice, rukavice a používat vhodné krémy na obličej. V létě je vhodné nosit klobouky, kšiltovky, brýle proti slunci a používat krémy na opalování. Popovídejte si o oblečení a doplňcích, když prší.
Tuto aktivitu je možné doplnit i prací s didaktickými hračkami např. Šatní skříň nebo oblékáním panenek. Máte-li v oddíle zručné děti, můžete si zkusit vyrobit panenky z papíru a k nim oblečení.
V další části schůzky se můžete věnovat jednotlivým sportům vhodným pro různá roční období.
Může takhle jít?
Instruktor se oblékne pro nějaký sport (lyžování, potápění se, kopanou, jízdu na kole, jízdu na koni,…). Není však oblečen a vybaven zcela správně (např. pro lyžování má v ruce šnorchl nebo na nohou ploutve a chybí mu hůlky a rukavice). Děti mají poznat, co mu přebývá, nebo naopak chybí, a z věcí, které jsou rozloženy na stole, vybrat a dovybavit instruktora.
Popovídejte si s dětmi o tom, jaké lze ještě sporty provozovat v zimě a jaké v létě. Na stole můžete rozložit vybavení pro různé sporty a děti mohou určovat, k jakému sportu se co používá a zda se tento sport provozuje v zimě, nebo v létě. Sporty je možné předvádět i pantomimicky a děti hádají, o jaký sport se jedná. Kdo správně uhodne, jde předvádět další.
Schůzku můžete oživit například hrou „Vánoční dárek“ – děti sedí v kruhu a házejí kostkou, ten, komu padne šestka, běží ke stolu, na kterém leží dárek (například čokoláda) pečlivě zabalený v několika vrstvách papíru. Nejprve si musí nasadit připravenou čepici, šálu a rukavice, a pak může začít rozbalovat. Ostatní zatím pokračují v házení kostkou. Komu padne šestka, běží k dárku, z kamaráda svléká oblečení, sám se obléká a snaží se rozbalit dárek. Šestka padá nečekaně často, a tak to chvíli trvá, než se vůbec někomu podaří dárek rozbalit.
Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Poznání a Překonání.
Pracovní list – Oblékni kluka
Úkoly:
1. Označ puntíkem to oblečení, které si kluk vezme v létě ven, když je teplo. Děti mohou vybarvit pouze to oblečení, které si kluk oblékne.
2. Do rámečku domaluj deštník a řekni, kdy ho můžeš použít.
Pracovní list – Oblékni holku
Úkoly:
1. Označ puntíkem to oblečení, které si holka vezme v zimě ven. Děti mohou vybarvit pouze to oblečení, které si holka oblékne.
2. Chybí na obrázku nějaké zimní oblečení? Do rámečku domaluj, co jí chybí.
Popovídejte si o zimním a letním oblečení. O nutnosti nosit v zimě čepice, rukavice a používat vhodné krémy na obličej. V létě je vhodné nosit klobouky, kšiltovky, brýle proti slunci a používat krémy na opalování. Popovídejte si o oblečení a doplňcích, když prší.
Tuto aktivitu je možné doplnit i prací s didaktickými hračkami např. Šatní skříň nebo oblékáním panenek. Máte-li v oddíle zručné děti, můžete si zkusit vyrobit panenky z papíru a k nim oblečení.
V další části schůzky se můžete věnovat jednotlivým sportům vhodným pro různá roční období.
Může takhle jít?
Instruktor se oblékne pro nějaký sport (lyžování, potápění se, kopanou, jízdu na kole, jízdu na koni,…). Není však oblečen a vybaven zcela správně (např. pro lyžování má v ruce šnorchl nebo na nohou ploutve a chybí mu hůlky a rukavice). Děti mají poznat, co mu přebývá, nebo naopak chybí, a z věcí, které jsou rozloženy na stole, vybrat a dovybavit instruktora.
Popovídejte si s dětmi o tom, jaké lze ještě sporty provozovat v zimě a jaké v létě. Na stole můžete rozložit vybavení pro různé sporty a děti mohou určovat, k jakému sportu se co používá a zda se tento sport provozuje v zimě, nebo v létě. Sporty je možné předvádět i pantomimicky a děti hádají, o jaký sport se jedná. Kdo správně uhodne, jde předvádět další.
Schůzku můžete oživit například hrou „Vánoční dárek“ – děti sedí v kruhu a házejí kostkou, ten, komu padne šestka, běží ke stolu, na kterém leží dárek (například čokoláda) pečlivě zabalený v několika vrstvách papíru. Nejprve si musí nasadit připravenou čepici, šálu a rukavice, a pak může začít rozbalovat. Ostatní zatím pokračují v házení kostkou. Komu padne šestka, běží k dárku, z kamaráda svléká oblečení, sám se obléká a snaží se rozbalit dárek. Šestka padá nečekaně často, a tak to chvíli trvá, než se vůbec někomu podaří dárek rozbalit.
Tato aktivita přibližuje Ideály Pionýra: Poznání a Překonání.
Pozor na
Oblečení dětí, aby nedošlo k jeho poškození.
Pokud budeme mít v klubovně sportovní vybavení (např. lyže, sáňky, míč…) je nutné dát pozor, aby děti s tímto vybavením zacházely tak, aby nedošlo k úrazu nebo poškození věcí.
Moje poznámky:
Pokud budeme mít v klubovně sportovní vybavení (např. lyže, sáňky, míč…) je nutné dát pozor, aby děti s tímto vybavením zacházely tak, aby nedošlo k úrazu nebo poškození věcí.
Moje poznámky:
Nabídková legenda
Jednoho dne při svých průzkumných výpravách zabloudilo koťátko do komory, kde bylo móóóc zajímavých věcí. Nakouklo do krabice s nápisem ZIMA a našlo tam brusle, sáňky, boby, lyže a hůlky, snowboard. V krabici s nápisem LÉTO zase objevilo soupravu na potápění, švihadlo, míč, koloběžku, kolečkové brusle, nafukovací člun, plovací vestu a spoustu dalších zajímavostí. Potom našlo ještě dvě krabice s oblečením. Jedna byla větší a druhá menší. Věděli byste, na které je nápis ZIMA a na které LÉTO? Koťátko to ví. ZIMA je na velké krabici, protože v zimě se musíme více oblékat a zimní oblečení proto zabere více místa. Zato v létě je pěkně teploučko, a proto toho tolik na sobě nemusíme mít. Holčičkám stačí šatičky a kluci nosí šortky a tričko
Přístup k dětem se specifickými vlastnostmi
Netrvejte vždy na splnění úkolu – doplnění pracovního listu – dětem s problémy věnujte pozornost a o letním a zimním oblečení si s nimi povídejte, nejprve se musíte ujistit, že dané oblečení umí pojmenovat a poté, zda ho umí přiřadit k létu, či zimě. Po každém správném puntíku je samozřejmě pochvalte.
Nadaní malíři mohou namalovat i obrázky s jinou sportovní tematikou — třeba na výstavku do klubovny.
Nadaní malíři mohou namalovat i obrázky s jinou sportovní tematikou — třeba na výstavku do klubovny.